Skoči na glavno vsebino

Novice

Vročinski val in pitje vode

Vročinski val in pitje vode

Prva polovica avgusta spet prinaša visoke temperature, zato Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) opozarja, da daljše obdobje vročine lahko povzroči različne težave, kot so dehidriranost, kožni izpuščaji, vročinski krči in izčrpanost, kratkotrajna izguba zavesti oziroma omedlevica ter vročinska kap.


Poleg umika v senco in izogibanja telesnim aktivnostim v vročih poletnih dneh pomaga ohladiti telo tudi pitje hladne vode.


Vsak odrasel človek naj bi na dan zaužil od 2 do 3 litre tekočin, saj so nujno potrebne za delovanje našega telesa. Količine so odvisne od spola in starosti, pa tudi od duševnega in telesnega stanja človeka.  Še več vode je treba spiti, ko so temperature zraka višje, ob povečani telesni aktivnosti ali ob povišani telesni temperaturi.


Pomembno je namreč, da z vnosom zadostne tekočine telesu zagotovimo elektrolite, ki jih izgubi predvsem s potenjem. Elektroliti uravnavajo vsebnost vode v telesu, presnovo in dihanje celic, vzdržujejo puferske sisteme, omogočajo prenos živčnih impulzov in zagotavljajo reprodukcijo ter rast organizma. Priporočamo, da vodi dodate nekaj limoninega soka, svežo meto in meliso. Tako boste poleg zdrave dobili še zelo okusno in osvežilno pijačo.


Infrastruktura Bled se kot upravljavec vodovodnih sistemov trudi zagotoviti hladno pitno vodo, v kolikor pa želite še bolj osvežujočo, jo postavite v hladilnik, kjer jo lahko hranite v čisti in pokriti posodi. Tako shranjeno vodo za pitje lahko uporabljamo še 48 ur.


Vendar pa ni zdravo pretiravati z ledeno mrzlo vodo, saj ovira proces hidratacije. Telo namreč energijo porablja za uravnavanje telesne temperature, namesto da bi se posvetilo prebavi in absorbiranju hranilnih snovi. Poleg tega nizke temperature vode zmanjšujejo delovanje imunskega sistema, kar lahko povzroči razvoj različnih bolezni.
Naj bo voda topla ali hladna, najpomembnejše je, da je zaužijete dovolj.


Pred nakupom vode v plastenki je vredno razmisliti o smiselnosti tega početja, saj je taka voda veliko dražja, zraven pa še onesnažuje okolico. Preveč plastenk od različnih pijač se nabira v smeteh kot odpadek. Vsaj pri vodi lahko izberete bolj ekološko možnost in si jo natočite v kozarec kar iz pipe.

Na vrh